Međunarodni dan starijih osoba

Obeležen međunarodni dan starijih osoba u POŠ "Plavi Krug"

Učenici petog razreda sa svojom nastavnicom srpskog jezika i književnosti, Rusinom Kulić obeležili su 1. okrobar, Međunarodni dan starijih osoba. O značaju Dana starijih lica, učenici su upoznati putem prezentacije. Učenici su nekoliko nedelja ranije dobili istraživačke zadatke u vezi sa zadatom temom, tako da su na času bili veoma aktivni. Naučili su da se Međunarodni dan satrijih lica obeležava svake godine 1. oktobra, da je taj dan proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1990. godine sa ciljem da se životna sredina prilagodi potrebama i sposobnostima stanovnika treće životne dobi kojima pripadaju i njihove bake i deke. Kako je programom obrade lektire za peti razred predviđena obrada romana „Agi i Ema“, Igiora Kolarova, koja predstavlja svojevrsnu priču o prijateljstvu starice Eme i usamljenog dečaka Agija, to nam je bila početna inspiracija. Čitajući roman zaključili smo da prijateljstvio ne zna za granice. Neke od poruka iz romana našle su se i na panoima koje su deca pripremila: „Starica Ema je okean mudrosti, znanja i mašte“ „Kada bi duša mogla da se vidi kroz mikroskop imala bi lice Eme“ „Život je nešto što u početku ne može da se razume. Kasnije još manje“. Na kraju časa učenici i nastavnica su se složili da se ova nežna priča o prijateljstu čita brzo, ali pamti dugo i sigirno će joj se više puta vraćati.